Ma 2018. április 23., hétfő, Béla napja van. Holnap György napja lesz.

previous month április 2018 next month

Kiállítás PDF Nyomtatás E-mail

Kiallitas

Szakmai program a Lorántffy iskolában

„A kisdedóvás története”

A 19. század társadalmi, gazdasági, demográfiai változásainak hatására a nők számára megnyílt a munkaerőpiac. Már nem csak otthon végezhettek munkát, hanem a textilipar, a papírgyártás, a porcelángyártás, bőrgyárak is lehetőséget adtak munkavégzésre. A család megélhetéséhez a nyomorúságosan megszerzett forintokra is nagy szükség volt.

A nők többsége gyakran a szülést követő harmadik héten már újra munkába állt, dajkára, nevelőnőre pedig csak a tehetős rétegnek volt pénze. Ilyenkor a gyermekeket gyakran felügyelet nélkül hagyták otthon, ez a helyzet pedig számtalan gyermekbalesetet és halált eredményezett.

A bölcsőde tehát életet mentett!

Az intézményesített nappali kisgyermekellátást a nők és a munkaadók örömmel fogadták.

1844-ben Franciaországban létrehozott első bölcsőde után csupán 1852-ig kellett várni, hogy Magyarországon , Pesten is létrehozzák az első bölcsődét.

A bölcsődei ellátás az évek alatt nem csupán mennyiségi, de minőségi fejlődésen is átment. a kezdeti megőrző funkció helyére a családi nevelést segítő, fejlődést támogató ellátás lépett.

A kiállítás Vokony Éva munkáját alapul véve néhány képpel illusztrálva megpróbálja a kisdedóvás intézményes fejlődését felvázolni.

A kiállítás alkalmat ad arra is, hogy városunk bölcsődéinek életéből is néhány pillanatképet felvillantson.